TFT Display Winstar WF57STIACDNN0#
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Graphic LCD display with a diagonal of 5.7 " and a resolution of 320 x 240 QVGA monochrome TFT Display
Art
670014309
Sn Pcs
WF57STIACDNN0#
Manufacturer
WINSTAR Display Co.
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
The model Winstar WF57S is a graphic LCD display with a diagonal of 5.7 " and a resolution of 320 x 240 QVGA monochrome TFT Display. The external dimensions of the display is 160 x 109 x 7 mm (COG construction), and the active area is 115.2 x 86.4 mm. What is important, it is a monochrome model with TN positive LCD, but applied in the active matrix TFT, which allows for high contrast (800:1), high brightness 1000 cd/m2 and short response times. In short, the monochrome TFT display performance is much better on contrast, brightness and response time than traditional monochrome LCD module.
Technical features
| SKU | 670014309 |
| AVG leadtime (calendar days) | 84 |
| Brightness (nits) | 1000 |
| Country of origin | CN CHN CHINA |
| Display Size (") | 5.70 in |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85312040 |
| Lead time in order confirmations | Disponibile dalla settimana 15 |
| Manufacturer Part Number | WF57STIACDNN0# |
| Maximum Storage Temperature | 80.00 °C |
| Maximum Operating temperature | 70.00 °C |
| Minimum Storage Temperature | -30.00 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20.00 °C |
| Model | WF57STIACDNN0# |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | Graphic LCD display with a diagonal of 5.7 " and a resolution of 320 x 240 QVGA monochrome TFT Display |
| Display Contrast | 0800:1 |
| Interface | MCU, SPI |
| Display resolution | 0320x0240 |
| Viewing Angle | 60,60,60,45 |
| TFT Technology | TN |
