Sockets Preci-Dip 350-10-124-00-001101
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
CONN HDR 24POS T/H 0.100 GOLD
Art
681000095
Sn Pcs
350-10-124-00-001101
Ean
10110155
Manufacturer
Preci-Dip
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
Sockets Preci-Dip 350-10-124-00-001101
Technical features
| SKU | 681000095 |
| AVG leadtime (calendar days) | 154 |
| Country of origin | FR FRA FRANCE |
| Ean Number | 10110155 |
| Elettrico gross price list | € 5,65 |
| Manufacturer Part Number | 350-10-124-00-001101 |
| Oring presence | No |
| Selling quantity | 250 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | CONN HDR 24POS T/H 0.100 GOLD |
| Cableguide presence | No |
| Connector Type | Header |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Length - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Contact Length - Post (Mig.) | 0.164" (4.17mm) |
| Contact Material | Brass |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 3A |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height (Mig.) | 0.110" (2.79mm) |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Mounting type | Through Hole |
| Number of positions electronics | 24 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Overall Contact Length | 0.477" (12.12mm) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Shrouding | Unshrouded |
| Style | Board to board |
| Termination | A saldare |
| Voltage Rating | 150VDC |
