Preci-Dip Socket 803-87-044-10-001101
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Socket connectors, solder tail
Art
670026790
Sn Pcs
803-87-044-10-001101
Manufacturer
Preci-Dip
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
Double row, 2.54 mm, Straight solder tail, Mating pin Ø 0.76 mm
Technical features
| SKU | 670026790 |
| AVG leadtime (calendar days) | 154 |
| Country of origin | FR FRA FRANCE |
| Current Rating (Metric) | 3.00 A |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85366930 |
| Manufacturer Part Number | 803-87-044-10-001101 |
| Maximum Operating temperature | 125.00 °C |
| Minimum Operating Temperature | -55.00 °C |
| Model | 803-87-044-10-001101 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | Socket connectors, solder tail |
| Voltage rating DC (VDC) | 150 |
| VRMS | 100 |
| Colour | Black |
| Connector Type | Socket |
| Contact Plating/Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact resistance | ≤ 10 mOhm |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mounting type | Straight, Through Hole |
| Number of positions electronics | 44 |
| Number of Rows | 2 |
