Leaded Varistors EPCOS B72214S0271K101
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Varistor 430V 4.5kA Disc 14mm
Art
404003059
Sn Pcs
B72214S0271K101
Manufacturer
EPCOS TDK
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
430 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Clamping Voltage (V): 710 V
Capacitance (F): 440 pF @ 1 kHz, 320 pF
Clamping Voltage (V): 710 V
Capacitance (F): 440 pF @ 1 kHz, 320 pF
Technical features
| SKU | 404003059 |
| AVG leadtime (calendar days) | 154 |
| Clamping Current | 50.00 A |
| Country of origin | CN CHN CHINA |
| Energy Rating | 71.00 JOULE |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85332900 |
| External diameter | 14.00 mm |
| External Height | 18.50 mm |
| External length | 25.00 mm |
| Thickness | 5.00 mm |
| Lead Diameter (mm) | 0.8 |
| Lead time in order confirmations | Disponibile dalla settimana 5 |
| Manufacturer Part Number | B72214S0271K101 |
| Maximum Operating temperature | 105.00 °C |
| Maximum Surge Current (A) | 4.50 kA |
| Lead Spacing (mm) | 7.5 |
| Minimum Operating Temperature | -40.00 °C |
| Model | B72214S271K101 |
| Nominal Discharge Current | 3.00 kA |
| Number of Circuits | 1 |
| Selling quantity | 500 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | Varistor 430V 4.5kA Disc 14mm |
| Varistor Minimum Breakdown Voltage | 387.00 V |
| Varistor Typical Breakdown Voltage | 430.00 V |
| VRMS | 275 |
| Tolerance | ± 10% |
| Construction / Technology | Metal Oxide |
| Package/Case | Bulk, DISK |
| Mounting type | PCB Mount, Through Hole |
| Termination Style | Radial |
