Ferrite Cores Tdk (Epcos) B65813J0000R041
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Ferrite Core RM 5.5uH N41 2pcs
Art
404017966
Sn Pcs
B65813J0000R041
Manufacturer
EPCOS TDK
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
Uncoated N41 Ferrite Core RM Type
Technical features
| Al value (nH) | 5500 |
| SKU | 404017966 |
| AVG leadtime (calendar days) | 161 |
| Core/Magnetic Factor (mm⁻¹) | 0.45 |
| Country of origin | CZ CZE CZECH REPUBLIC |
| Effective Area | 98.00 mm² |
| Effective Length | 44.00 mm |
| Effective Magnetic Volume | 4,310.00 mm³ |
| Effective Permeability | 1960 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85049011 |
| External diameter | 21.20 mm |
| External Height | 18.70 mm |
| External length | 28.50 mm |
| Initial Permeability | 2800 |
| Inside Height | 13.50 mm |
| Inside Length | 12.60 mm |
| Internal diameter | 10.90 mm |
| Manufacturer Part Number | B65813J0000R041 |
| Model | B65813JR41 |
| Saturation Magnetic Flux Density (@100°C) | 390 |
| Selling quantity | 200 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | Ferrite Core RM 5.5uH N41 2pcs |
| Tolerance | -20%, +30% |
| Coating/Finish | Uncoated |
| Core Shape | RM |
| Gap | Ungapped |
| Material | N41 |
