Ferrite Cores Tdk (Epcos) B64290L0618X038
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Ferrite Core Toroid 10.7uH T38
Art
404017136
Sn Pcs
B64290L0618X038
Manufacturer
EPCOS TDK
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
Epoxy T38 Ferrite Core Toroid Type
Technical features
| SKU | 404017136 |
| AVG leadtime (calendar days) | 210 |
| Core/Magnetic Factor (mm⁻¹) | 1.17 |
| Country of origin | CZ CZE CZECH REPUBLIC |
| Effective Area | 51.26 mm² |
| Effective Length | 60.07 mm |
| Effective Magnetic Volume | 3,079.00 mm³ |
| External diameter | 26.60 mm |
| External Height | 11.00 mm |
| Inductance μH | 10.7 |
| Initial Permeability | 10000 |
| Internal diameter | 13.50 mm |
| Manufacturer Part Number | B64290L0618X038 |
| Saturation Magnetic Flux Density (@100°C) | 260 |
| Selling quantity | 500 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | Ferrite Core Toroid 10.7uH T38 |
| Tolerance | ± 30% |
| Coating/Finish | Epoxy |
| Core Shape | Toroid |
| Gap | Ungapped |
| Material | T38 |
